- Knjige
- /
- Otroške knjige
- /
- Slikanice
- /
- Makalonca
Makalonca
Okrajšana verzija Finžgarjeve pripovedke: Eka Vogelnik
Fotografije: Žiga Koritnik
Pravljico o Makalonci je pisatelj Fran Saleški Finžgar med drugo svetovno vojno napisal po motivih srednjeveške zgodbe o pogumnem vitezu Pierru, sinu provansalskega grofa, in prelepi Maguelonni. Francoska Peter in Makalonca sta se udomačila v južni Franciji in predstavljata pravo trubadursko viteško ljubezen. Šele na stara leta se spet najdeta in poročita. Nedaleč od Montpelliera celo leži srednjeveško mestece Villeneuve les Maguelonne in v njem stoji katedrala sv. Petra in Pavla. Kljub temu pa naša zgodba ni nastala tam, ampak je v južno Francijo prišla z vzhoda, morda s križarji ali kako drugače. Najdemo jo med pravljicami iz Tisoč in ene noči kot zgodbo o princu Kamar al Zamanu in kitajski princesi Badur.
Tudi Finžgar je Makalonco udomačil: napisal jo je tako tekoče, z ljudsko motiviko in barvito magično pripovedjo, da bi jo z lahkoto uvrstili v zakladnico slovenskega ljudskega pripovedništva.
Opečnato rdeča knjižica s Plečnikovimi vzorci in Finžgarjevim posvetilom spremlja Eko Vogelnik od otroštva. S pomočjo Makalonce se ji je razpletla predvojna zgodba njene mame Marije, ki je ob študiju, za svojo dušo, ilustrirala Trdoglava in Marjetico F. Milčinskega. Pokazala je ilustracije Plečnikovemu asistentu Valentinčiču, on Plečniku in Plečnik Finžgarju. Slednjemu so bile ilustracije tako všeč, da je slikanico izdal 1939. leta v svoji Novi založbi. Potem se je Finžgar lotil pisanja Makalonce. Ko jo je napisal, je besedilo pokazal Plečniku in ta si je zaželel opremiti knjigo z vinjetami kot nekakšen brevir. Finžgar se Plečniku ni upal odreči te želje, je pa rekel Mariji: »Micka, ko bo naslednjič Makalonca izšla, pa le glej, da boš ti pildke namalala!«
Marijo je odneslo na beograjsko akademijo in v modernizem tako, da se z Makalonco ni več ukvarjala. Knjižica je imela še nekaj zgodbic o hudičih, ki za povojne čase niso bile primerne, tako da je Eka Vogelnik lahko njen dolg Finžgarju poravnala šele 1991. leta in jo ilustrirala za založbo Mladinska knjiga. Obenem je na TVS zrežirala lutkovni film Makalonca, ki je dobil nagrado v New Yorku. Ta ji je omogočila odkrivanje lutkarske Amerike in posredno tudi njene prve korake v lutkarski svet.
Ob okroglem jubileju pisatelja Finžgarja in njegovega trnovskega soseda, arhitekta Plečnika, smo naredili knjigo s fotografijami lutk iz predstave LGL-ja, posnetimi v Bohinju, kjer je Finžgar dobil prvo službo, in z maketo Plečnikove cerkvice sv. Mihaela, kjer se Petrus in Makalonca zaljubita. Fotografije so delo izvrstnega fotografa Žige Koritnika. Želimo si, da bi pravljica prišla do mladih bralcev, zato je Eka Vogelnik Makalonco malo skrajšala in na koncu junaka osvobodila kraljice matere. Finžgarjev jezik pa je pustila nedotaknjen, saj je vrhunski.
Avtor | Fran Saleški Finžgar |
Poreklo | Slovenija |
Za nekatere naše izdelke je možen le osebni prevzem, saj so po teži ali dimenziji neustrezni za pošiljanje.
V kolikor imate v košarici več izdelkov lahko izdelek nadstandardne teže ali dimenzije naročite posebej.
Za več informacij nas kontaktirajte. Z veseljem vam bomo pomagali.
Iskreno se vam opravičujemo za nastalo težavo.
Prosimo kontaktirajte nas na info@miszalozba.com za nadaljno pomoč.
Iskreno se vam opravičujemo za nastalo težavo.
Prosimo kontaktirajte nas na info@miszalozba.com za nadaljno pomoč.